Polkowice z nagrodą Eco-Miasto

0
519

W warszawskim Centrum Nauki Kopernik wręczono wyróżnienia 7. edycji ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto. Polkowice otrzymały nagrodę w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców, m. in za wdrażanie elektromobilności. Dodatkowo jako jedyni otrzymaliśmy wyróżnienie ministra klimatu za rozwój transportu niskoemisyjnego.

Konkurs Eco-Miasto odbywał się w ramach Międzynarodowej Konferencji „Eco-Miasto 2020. Energia zmian”. W tym roku przystąpiło do niego 60 samorządów z całej Polski. Wyróżniono sześć, w tym Polkowice, w kategorii „Mobilność Zrównoważona”. Nagrodę na ręce burmistrza Polkowic przekazali Maria Andrzejewska, dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Frederic Billet, ambasador Francji w Polsce.
W uzasadnieniu tej decyzji kapituła konkursu podkreśliła m. in. kompleksowe podejście władz samorządowych Polkowic do zagadnienia elektromobilności  – opracowanie planów gminnej Strategii Rozwoju Elektromobilności, konsekwentne promowanie zrównoważonej mobilności oraz dążenie do zmiany nawyków mobilnościowych mieszkańców poprzez rozwój bezpłatnej komunikacji miejskiej.
– Jest to działanie, które należy szczególnie docenić, bo stanowi ważny impuls nakłaniający do rezygnacji z indywidualnego środka transportu jakim jest samochód – podkreśla Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna i dyrektor zarządzająca internetowego dziennika „Teraz Środowisko”.
– Uwagę jurorów zwrócił także dostęp on-line do rozkładów jazdy autobusów oraz możliwość śledzenia ich ruchu w czasie rzeczywistym, a także ograniczenie ruchu samochodowego w obrębie rynku do pojazdów uprawnionych – wymienia naczelna dziennika „Teraz Środowisko”.
Marta Wierzbowska-Kujda zdradza, że kapituła konkursu brała także pod uwagę uruchomienie systemu roweru miejskiego „Szprychy – Polkowicki Rower Miejski”,  powiązanego z aplikacją „Roovee” we współpracy z firmami z Polkowickiej Podstrefy LSSE.
To przykład znakomitej promocji transportu rowerowego jako alternatywnego środka transportu przy współdziałaniu z okolicznymi pracodawcami.
– Ogromnie się cieszę, że nasze działania w zakresie rozwoju elektromobilności i niskoemisyjnego transportu zostały tak wysoko docenione. Od początku tej kadencji robimy bardzo dużo, aby nasza gmina jak najszerzej otwierała się na projekty proekologiczne. Zielona Gmina to nie frazes. To nasza strategia, nasz cel i obowiązek wobec obecnych i przyszłych pokoleń polkowiczan. Dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą w samorządzie i spółkach gminnych przyczyniają się do osiągnięcia tego celu – powiedział Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.
Miasto zostało także wyróżnione nagrodami przez dwa podmioty komercyjne – firmę Renault oraz BNP Paribas. Koncern samochodowy przekazał na ręce burmistrza Polkowic vouchery na bezpłatne jazdy testowe samochodem elektrycznym Renault ZOE oraz na warsztaty z elektromobilności. BNP Paribas przekazał vouchery na bezpłatne audyty energetyczne.
Konkurs Eco-Miasto, który odbył się w tym roku po raz 7., ma na celu nagrodzenie najbardziej zaangażowanych środowiskowo polskich miast. Do udziału w nim zapraszane są wszystkie polskie miasta i związki gminne, niezależnie od ich wielkości.

Poprzedni artykułWarsztaty ilustracji dla młodzieży i dorosłych
Następny artykułMiędzynarodowy Dzień Osób Starszych w gminie Polkowice