Czerwona strefa. Co wolno, a czego nie w małym lockdown

0
483

Gastronomia czynna do 21, w sklepie 5 osób na jedną kasę, zamknięte siłownie i baseny – wchodzimy do czerwonej strefy… Zaczyna się mały lockdown.

Dzisiaj po północy w powiatach polkowickim, lubińskim, głogowskim i legnickim zaczęły obowiązywać obostrzenia związane z gwałtownym przyrostem osób zarażonych. Mapa czerwonych stref powiatów została zaktualizowana przez rząd. To oznacza, że w sklepie będzie mogło przebywać po 5 osób na kasę. Znaczenie ma też wielkość sklepu. Jeżeli kasy są np. trzy będzie to 15 osób. W kościele podczas uroczystości religijnych może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 7 m.kw. W pomieszczeniach publicznych i ogólnodostępnych jak i na wolnym powietrzu mamy obowiązek noszenia maseczki. Wyjątkiem – nie trzeba zakładać maseczki – jest dom i podróż samochodem z rodziną, z którą mieszkamy pod jednym dachem. Zaleca się jednak posiadanie maseczki w samochodzie, należy ją założyć np. w trakcie kontroli drogowej.

Ograniczona będzie możliwość zgromadzeń publicznych – maksymalnie 10 osób. Szkoły wyższe i ponadpodstawowe od poniedziałku będzie nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Nieco później, czyli od poniedziałku, będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych (np. wesele, stypa (konsolacja) i inne). Do tego dochodzą obostrzenia, które obowiązywały w żółtej strefie.

Są to: skrócony czas pracy lokali gastronomicznych w godzinach 6-21, po 21 tylko na wynos. W godzinach otwarcia zajęty może być tylko co drugi stolik. W komunikacji miejskiej zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc wszystkich miejsc np. w autobusie. Pamiętajmy, że kierowca może odmówić odjazdu jeżeli pasażerów będzie za dużo, albo ktoś nie będzie miał maseczki. Takie sytuacje kończą się spóźnieniem autobusu i interwencją policji i mandatem.

Mecze i wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. W przypadku wydarzeń kulturalnych zajęte może być tylko co czwarte miejsce. Zamknięte zostają baseny w tym aquaparki i siłownie.

Czerwona strefa będzie w naszym powiecie do czasu aż wskaźnik zarażeń nie spadnie poniżej 12 osób na 10 tys. mieszkańców.W czwartek w powiecie polkowickim zarażonych było 112 osób.

Poprzedni artykułPowiat polkowicki w czerwonej strefie
Następny artykułKradł narzędzia, nie zatrzymał się do kontroli – już “siedzi”