Menedżerowie KGHM dzielą się kompetencjami z dyrektorami szkół Zagłębia Miedziowego

0
355

KGHM współfinansuje i wspiera przez wolontariat kompetencyjny dyrektorów szkół Zagłębia Miedziowego w ramach Akademii Przywództwa Liderów Oświaty (APLO). Udział w programie to jedna z wielu propozycji miedziowego giganta dla samorządów w ramach społecznych działań firmy na Dolnym Śląsku.

Spotkanie menedżerów KGHM i lokalnych dyrektorów szkół przypada w trakcie ostatniego etapu intensywnego 12-miesięcznego programu doskonalenia umiejętności przywódczych. Dwa zjazdy akademii odbyły się fizycznie, ale większość sesji wykładowych i ćwiczeniowych przeprowadzono online. Projekt współfinansuje KGHM i lokalne samorządy.

Jednym z filarów programu jest mentoring. Prowadzą go doświadczeni menedżerowie biznesu najwyższego szczebla. Roli mentora podjęli się przedstawiciele zarządów miedziowych spółek i dyrektorzy naczelni KGHM Polska Miedź S.A. Podczas indywidualnych spotkań mentor ma pomóc dyrektorowi szkoły w procesie przeprowadzenia zmiany lub projektu rozwojowego. Dzięki unikalnej na skalę światową koncepcji APLO, kadra zarządzająca w edukacji ma możliwość zdobywać kompetencje na poziomie zarezerwowanym do tej pory dla szczebla zarządzającego w biznesie.

Rozwój i reakcja na zmiany

– APLO to zaproszenie do długofalowego procesu rozwoju. Dyrektor szkoły jest ważnym ogniwem rozwoju systemu edukacji, aby wraz z całym ekosystem, a w szczególności z rodziną przygotować dzieci i młodzież do samodzielnego życia w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości, a nie tylko do kolejnego testu. Świat dzisiaj jest niezwykle zmienny i dlatego wymaga od liderów dużej elastyczności – mówiła podczas spotkania Zofia Dzik, twórca APLO.

– Program na pewno pozwala rozwinąć kompetencje przywódcze. Uczy nowych umiejętności, które są bardzo przydatne liderowi. Jestem tym bardzo zainteresowana. Myślę, że posiadam pewną bazę doświadczeń i chętnie konfrontuję ją z wiedzą ekspertów z dziedziny biznesu – oceniła Elżbieta Frankowska-Cyfra dyrektor Szkoły Podstawowej w Białołęce w gminie Pęcław.

Dzielimy się tym, co najlepsze

Wśród mentorów z Grupy Kapitałowej KGHM znalazł się m.in. Bernard Cichocki, Prezes KGHM ZANAM. – Szkoła to wielka odpowiedzialność, która wymaga odpowiedzialnego lidera i zarządzania. Wbrew pozorom wiele doświadczeń z dziedziny biznesu można przełożyć na zarządzanie organizacją taką jak szkoła. Cieszę się, że mogę służyć dyrektorowi szkoły w roli mentora w ramach wolontariatu. To dla mnie okazja, aby dzielić się tym moimi kompetencjami w dobrym celu.

KGHM realizuje porozumienia

Możliwość udziału dyrektorów szkół z Zagłębia Miedziowego w projekcie to jeden z elementów prospołecznych działań firmy. W styczniu tego roku Zarząd KGHM i przedstawiciele gmin i powiatów podpisali wspólną deklarację o współpracy. Dokument zakłada m.in. współdziałanie w projektach skierowanych do młodzieży oraz programy profilaktyczne i szkoleniowe. KGHM współfinansuje część z tych działań.

Poprzedni artykułTomasz Żełem Mistrzem Polski
Następny artykułKGHM z nagrodą The Best Of The Best za raport roczny