0.9 C
Polkowice
czwartek, 20 stycznia 2022 08:53:15
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Lider samorządowych inwestycji

Lider samorządowych inwestycji

0
245

Polkowice zwyciężyły w kategorii miast powiatowych w tegorocznym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Ranking „Wydatki inwestycyjne samorządów” uwzględniał całość wydatków majątkowych poniesionych przez samorządy w latach 2017-2019.

Ranking wydatków inwestycyjnych pojawia się we „Wspólnocie” od blisko dwudziestu lat. Autorami tegorocznej edycji są prof. dr hab. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska, pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.

„Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu”, czytamy w komentarzu do rankingu.

Poza wydatkami zapisanymi w budżecie ranking uwzględnia wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.  Nasze miasto wielokrotnie przodowało w inwestycyjnym rankingu „Wspólnoty”. Ale przez wiele lat nie potrafiło wygrać w tej kategorii.

– Wcześniej pokutowało u nas przekonanie, hołdowali mu zresztą moi poprzednicy, że skoro Polkowice to bogata gmina, to nie musi szukać środków zewnętrznych i może posiłkować się własnymi środkami oraz kredytami. Ja uważam, że trzeba korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł. Wysoki poziom dochodów nie powinien zwalniać nas z gospodarnego podejścia do budżetu – uważa Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Na efekty nowego podejścia nie trzeba było długo czekać. Gmina Polkowice pozyskuje obecnie środki zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, jak i Funduszu Dróg Samorządowych. Z FDS przez dwa ostatnie lata udało się pozyskać 17,5 mln zł. W efekcie wskaźnik wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca liczony z trzech ostatnich lat jest u nas najwyższy ze wszystkich miast powiatowych w Polsce.

Na co są wydatkowane te środki? Są dwa główne kierunki. Pierwszym są duże inwestycje infrastrukturalne, w tym m. in. budowa Alei Jana Pawła II.

– Równolegle realizujemy wiele drobnych inwestycji na obszarach wiejskich, takich jak chodniki, drogi, oświetlenie. Trwa także modernizacja stadionu miejskiego i budowa obok nowego, zadaszonego boiska – wylicza burmistrz Łukasz Puźniecki.

Drugi kierunek inwestycyjny to zrównoważony rozwój, ekologia i poszanowanie zieleni. Termin „zielona gmina” to nie tylko slogan. Darmowa komunikacja miejska w coraz większym zakresie realizowana jest pojazdami elektrycznymi. Podpisana niedawno umowa na zakup 9 nowych autobusów o napędzie elektrycznym oznacza, że wkrótce połowa floty Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie bezemisyjna. Na zakup tego taboru Gmina Polkowice pozyskała 14,4 mln zł dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. To 75 proc. wartości całego zamówienia!

Gmina Polkowice jest także inicjatorem budowy Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Jego celem będzie osiągniecie samowystarczalności energetycznej wchodzących w jego skład samorządów i przedsiębiorstw oraz jeszcze większa dbałość o czyste powietrze i środowisko poprzez promocję odnawialnych źródeł energii.

Wręczenie wyróżnień wszystkim laureatom tegorocznej edycji rankingu „Wspólnoty” odbyło się podczas XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.

Poprzedni artykułMarcel Misiek na najwyższym podium
Następny artykułNowy chodniki na Kmicica