0.9 C
Polkowice
czwartek, 20 stycznia 2022 09:50:53
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Rusza budowa monitoringu wizyjnego Polkowic

Rusza budowa monitoringu wizyjnego Polkowic

0
340

Gmina Polkowice podpisała umowy na realizację pierwszego etapu budowy monitoringu wizyjnego miasta, tj. części: budowlaną i aktywną.

Część budowlana obejmuje powstanie ośmiu bramownic drogowych (na każdym wjeździe i wyjeździe z miasta poza Polkowicami Dolnymi), na których w kolejnym etapie zainstalowane zostaną kamery umożliwiające automatyczne odczytywanie i rejestrowanie numerów tablic rejestracyjnych, marek, kolorów, modeli i typów przejeżdżających pojazdów.

– Na czterech bramownicach zostaną zainstalowane elektroniczne znaki pomiaru prędkości – dodaje Marcin Szydłowski, dyrektor wydziału informatyki w ratuszu.

Ponadto, powstanie 15 nowych punktów kamerowych, składających się z kamer o wysokiej rozdzielczości 4k. W sumie, na terenie miasta uruchomionych zostanie 90 kamer. Jednocześnie instalowane będą punkty dostępu do internetu typu HotSpot (WiFi) i ma ich być dziesięć, a także wybudowane zostaną przyłącza telekomunikacyjne. W ramach prac jest jeszcze adaptacja pomieszczenia serwerowni oraz wykonanie przyłączy dla służb porządkowych.

– Mamy również podpisane umowy na dostawę kamer, serwerów i urządzeń sieciowych – dodaje Marcin Szydłowski.

Uruchomienie monitoringu miejskiego zaplanowano na wiosnę przyszłego roku. W sumie, będzie to około 100 kamer, razem z szesnastoma działającymi w parku miejskim. W przyszłości system może być rozbudowany.

W ramach właśnie rozpoczętych prac wokół miasta ułożony zostanie 144-włóknowy kabel światłowodowy o długości ponad siedmiu kilometrów, jako rozbudowa miejskiej sieci szkieletowej, który posłuży do połączenia punktów kamerowych, znaków pomiaru prędkości, punktów HotSpot.

– Miejska sieć szkieletowa będzie wykorzystywana do rozbudowy istniejących systemów miejskich oraz uruchamiania nowych na terenie gminy Polkowice – uzupełnia Roman Przydatek, główny specjalista ds. zarządzania siecią w urzędzie gminy.

Przypomnijmy, że zaprojektowany system monitoringu będzie realizował funkcje analityczne takie jak: jazda pod prąd, zliczanie osób w wybranej strefie, informowanie o wkroczeniu w obserwowany obszar, pozostawienie przedmiotu, zniknięcie przedmiotu, zliczanie przejeżdżających pojazdów, obliczanie pojazdów znajdujących się w strefie.

Poprzedni artykułŚwiatowy Dzień Drzewa w Polkowicach
Następny artykułInwestycje w Nowej Wsi Lubińskiej i Jędrzychowie