Drogi dojazdowe do pól. Gmina pozyskała środki zewnętrzne

0
307

W Nowej Wsi Lubińskiej oddano do użytku cztery drogi dojazdowe do pól. Wszystkie wykonane są z kostki betonowej, a ich łączna długość to ponad 650 m. Całość inwestycji kosztowała ponad 750 tys. zł, ale 130 tys. pochodzi z funduszy zewnętrznych, pozyskanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

Inwestycja w Nowej Wsi Lubińskiej to część większego projektu infrastrukturalnego poprawiającego bezpieczeństwo ruchu w tej miejscowości. Pierwszy etap zakończył się w lipcu 2018 roku. Wykonano wówczas blisko 700 m nawierzchni wraz z systemem zagospodarowania wód opadowych na głównej drodze gminnej przebiegającej przez miejscowość.

– Równolegle do prac nad czterema odcinkami dróg dojazdowych do pól, rozpoczęliśmy procedury przetargowe do drugiego i ostatniego etapu inwestycji, czyli przebudowy ostatniego odcinka drogi głównej o długości 570 metrów. Te inwestycje w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo mieszkańców Nowej Wsi Lubińskiej, a bezpieczeństwo mieszkańców jest moim priorytetem – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Zakończenie całej inwestycji przewidziano na drugi kwartał 2021 r. Oznacza to, że na przestrzeni lat 2017-2021 łączna długość utwardzonych nawierzchni w tym sołectwie wyniesie prawie 2 kilometry. Materiał kamienny odzyskany podczas budowy dróg w Nowej Wsi Lubińskiej posłuży do remontu dróg gruntowych w bezpośrednim sąsiedztwie tego sołectwa.

Niespełna półtora miesiąca (2 tygodnie krócej niż przewidywała umowa z wykonawcą) trwały prace przy budowie asfaltowego chodnika przy drodze powiatowej nr 1138D w Jędrzychowie. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali od lat. Dzięki dobrej współpracy Gminy Polkowice ze starostwem powiatowym temu udało się zrealizować ten ważny dla bezpieczeństwa mieszkańców projekt.

– Inwestycje  na odcinku miejscowości Jędrzychów były dla nas szczególnie ważne. Mieszkańcy od wielu lat podnosili temat braku komunikacji pieszej czy rowerowej z zachodnią częścią miejscowości – mówi Jan Wojtowicz, wicestarosta polkowicki. – Dodatkowo przez Jędrzychów przebiega w tej chwili szlak komunikacyjny o zmożonym ruchu, bo dla wielu kierowców ta droga jest alternatywą dla budowanej drogi S3. Stąd zależało nam na tym, aby ruch pieszych odbywał się w sposób bezpieczny – dodaje wicestarosta.

Zrealizowany projekt to 630 metrów nawierzchni asfaltowej, biegnącej wzdłuż drogi powiatowej. Chodnik o półtorametrowej szerokości prowadzi od ruin jędrzychowskiego zamku, aż do pierwszych posesji w zachodniej części Jędrzychowa. Dodatkowo jego skarpy zabezpieczono barierkami, które mają asekurować poruszających się po chodniku.

W kolejnych latach planowane jest wykonanie oświetlenia chodnika, co kompleksowo zamknęłoby tę inwestycję. Całość powstała dzięki wsparciu finansowemu Gminy Polkowice, która przekazała na ten cel prawie 450 tys. zł.

Poprzedni artykułInwestycje w Nowej Wsi Lubińskiej i Jędrzychowie
Następny artykułStacje krwiodawstwa czekają na ozdrowieńców. Osocze jest darem życia dla zakażonych