Awans Polkowic w prestiżowym rankingu

0
328

O 67 pozycji awansowały Polkowice w porównaniu z ubiegłym rokiem w prestiżowym rankingu samorządowym „Rzeczypospolitej”. Ocenie poddano m. in. jakość zarządzania urzędem, skuteczność władz samorządowych w podnoszeniu jakości życia mieszkańców, kwestie związane z ochroną środowiska oraz współpracę pomiędzy samorządami.

Samorządowy ranking „Rzeczypospolitej” obejmuje trzy kategorie: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Polkowice były klasyfikowane w kategorii gmin miejsko-wiejskich i znalazły się w tym roku na 69. pozycji w rankingu, z 54.99 zdobytymi punktami. W porównaniu z ubiegłym rokiem jest to ogromny skok w górę tabeli, bo wówczas sklasyfikowano  gminę na 136. miejscu (17,31 pkt.). Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej. 

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, ranking obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce, z wyjątkiem Warszawy. Kryteria oceny zawierały ok. 50 wskaźników, ujętych w czterech kategoriach: trwałości ekonomiczno-społecznej, trwałości społecznej, trwałości środowiskowej oraz jakości zarządzania. W kategorii trwałości ekonomiczno-finansowej Kapituła oceniała m. in. wskaźniki dotyczące zdolności samorządów do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. W drugiej kategorii oceniane są te działania samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców. W trzeciej kategorii Kapituła kładła nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska, a w czwartym – sprawdzała jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy pomiędzy samorządami.

– Ogromnie się cieszę, że nasze działania zostały docenione przez tak prestiżowe wydawnictwo jakim jest dziennik „Rzeczpospolita”. Tym bardziej, że kapitułą rankingu kierował były premier, prof. Jerzy Buzek. To docenienie naszych starań na rzecz podnoszenia jakości życia mieszkańców, ale także docenienie wzrastającej jakości zarządzania gminą – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Ranking Samorządów „Rzeczypospolitej” to jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych rankingów w Polsce. Redakcja „Rzeczypospolitej” od 16 lat ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, co pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek.

Poprzedni artykułStacje krwiodawstwa czekają na ozdrowieńców. Osocze jest darem życia dla zakażonych
Następny artykułŚcieżka edukacyjna w Moskorzynie