Stacje krwiodawstwa czekają na ozdrowieńców. Osocze jest darem życia dla zakażonych

0
554

Przybywa ozdrowieńców. Stacje krwiodawstwa zachęcają do oddawania osocza, aby pomóc zakażonym COVID-19. Osoba oddająca osocze musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi.

Osocze ozdrowieńców może uratować najciężej chorych. Do oddania go zachęca się wszystkie osoby, które chorowały na koronawirusa i zostały uznane za zdrowe. Osocze od takich osób zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19  z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

– Ozdrowieńcy mogą oddać osocze w oddziałach terenowych w Głogowie, Lubinie i Legnicy, po telefonicznej konsultacji z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu – wyjaśnia Piotr Marszałek, prezes Klubu HDK PCK im. „Miedzianej Kropli Krwi” przy O/ZG „Rudna”.

Ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 i zdecydują się na oddanie osocza muszą spełniać kilka warunków. Po pierwsze powinny być to osoby w wieku od 18-60 lat, które nie chorują przewlekle. Od zakończenia izolacji i ustąpienia objawów zakażenia musi minąć okres co najmniej 28 dni. Ozdrowieńcy powinni również dysponować wynikiem badania, który potwierdził zakażenie lub dodatnim wynikiem na obecność przeciwciał. Od tego drugiego wyniku musi minąć co najmniej 14 dni, pod warunkiem że dana osoba nie miała objawów koronawirusa. Oprócz tego osoba oddająca osocze musi spełniać standardowe kryteria dawcy krwi. Ostateczną i wiążącą decyzję podejmuje lekarz w dniu kwalifikacji lekarskiej.

Poprzedni artykułDrogi dojazdowe do pól. Gmina pozyskała środki zewnętrzne
Następny artykułAwans Polkowic w prestiżowym rankingu