Pomoc seniorom. „Polkowicka Złota Rączka Plus”

0
354

Bezpłatnie wymieni żarówkę, uszczelkę w kranie, naprawi zamek, odpowietrzy kaloryfery. Na takie drobne usługi mogą liczyć seniorzy w ramach programu „Polkowicka Złota Rączka PLUS”. Z programu mogą skorzystać mieszkańcy gminy Polkowice, którzy są samotni, nie pracują zawodowo i mają powyżej 65 lat. Program trwa do 31 grudnia, z wyłączeniem niedziel, świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.

„Złota Rączka” jest spełnieniem jednej z wyborczych obietnic burmistrza Polkowic Łukasza Puźnieckiego skierowanych do seniorów.

– Tym razem zadbamy o to, aby drobne prace domowe były wykonywane przez osoby, które mają kwalifikacje, tak żeby ułatwić funkcjonowanie naszym seniorom – mówi burmistrz Łukasz Puźniecki. – Prace te dzięki środkom gminnym będzie wykonywać wskazana organizacja pozarządowa. I będą to osoby znane seniorom, co gwarantuje bezpieczeństwo – dodaje burmistrz.

O bezpłatną pomoc w drobnych pracach i usuwaniu usterek domowych mogą zgłosić się mieszkańcy gminy Polkowice, którzy są samotni, nie pracują zawodowo i mają powyżej 65 lat lub prowadzą wspólne gospodarstwo domowe z osobą w tym samym wieku. Dotyczy to też osób samotnych, które opiekują się osobą niepełnosprawną.

– Jest bardzo dużo starszych osób potrzebujących takiej pomocy – mówi Wacława Pomian z Rady Seniorów Gminy Polkowice, prezes Stowarzyszenia Charytatywnego Polkowicka Złota Jesień. – Teraz, kiedy ze względu na epidemię nie można wychodzić, osoby starsze są bardziej zestresowane, często nie wiedzą, co mają zrobić, jeśli coś się dzieje, a nie ma nikogo bliskiego. Dlatego taka akcja jest bardzo potrzebna – podkreśla.

W wykazie prac nie ma np. naprawy instalacji gazowej, telewizyjnej itp., co wymaga specjalnych uprawnień, a także sprzątania, mycia okien czy wnoszenia lub wynoszenia mebli i sprzętu AGD/RTV z mieszkania.

Program trwa do 31 grudnia, z wyłączeniem niedziel, świąt i dni ustawowo wolnych od pracy. Zgłoszenia usterek przyjmować będzie koordynator projektu, od poniedziałku do piątku, w godz. od 10 do 18, pod numerem telefonu 790 203 304. Jest to Spółdzielnia Socjalna „Atlas” w Polkowicach.

O terminie wizyty decyduje kolejność zgłoszeń, po wstępnej weryfikacji. Zanim fachowiec od drobnych napraw pojawi się przed drzwiami mieszkania, senior otrzyma jego dane: imię, nazwisko. Dzięki temu może on potwierdzić tożsamość osoby, która przyjdzie z pomocą. Wnioski i uwagi na temat programu można zgłaszać do koordynatora projektu oraz do wydziału sportu i inicjatyw lokalnych w urzędzie gminy pod nr tel. 76 847 41 86.

Poprzedni artykuł11listopada w Gminie Polkowice
Następny artykułMieszkańcy Polkowic wspierają lokalnych przedsiębiorców poprzez akcję #PolkowiceNaWynos