17 C
Polkowice
poniedziałek, 15 sierpnia 2022 08:46:19
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Kolejny krok w stronę kolei

Kolejny krok w stronę kolei

0
676

W przyszłym roku mają się rozpocząć prace związane z inwestycją ważną dla naszego rejonu, a szczególnie – Polkowic. Chodzi o budowę Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego.

Niebawem zostanie podpisane porozumienie między PKP PLK a województwem dolnośląskim, które podjęło się przygotowania dokumentacji studyjnej z decyzją środowiskową.

– W ramach zadania zaprojektowana i wybudowana zostanie linia kolejowa na trasie Lubin-Polkowice-Głogów oraz drugi tor na trasie Legnica-Lubin-Rudna Gwizdanów – mówi Tymoteusz Myrda z zarządu województwa.

Włączenie Polkowic do sieci kolejowej w regionie jest jednym z priorytetów od początku kadencji burmistrza miasta.

– Kolej to nie tylko jeden z najwygodniejszych, ale najbardziej ekologicznych sposobów przemieszczania się – podkreśla burmistrz Łukasz Puźniecki. – Jeżeli nie uda nam się teraz, to obawiam się, że nie przyłączymy Polkowic do kolei przez kolejne dekady. Włączenie poszczególnych miast do systemu kolejowego powoduje niesamowity impuls rozwojowy, większy dostęp do usług zdrowotnych, społecznych, kulturalnych. To jest również możliwość dojazdu do pracy, a wiemy, że ruch samochodowy do zakładów górniczych i strefy ekonomicznej jest problemem. To także możliwość przyciągania inwestorów.

Poza Polkowicami, w realizacji przedsięwzięcia biorą udział samorządy największych miast Zagłębia Miedziowego, które będą partycypować w kosztach opracowania studium wykonalności wraz z decyzją środowiskową.

Szacuje się, że cała inwestycja może kosztować miliard złotych.

Poprzedni artykułUtrudnienia w ruchu na ul. Kolejowej
Następny artykułŚwiąteczne stroiki Jędrzycho-WIANEK