Nowy aparat USG w polkowickiej przychodni

0
718

Gmina Polkowice kupiła nowy sprzęt do Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych. Koszt nowoczesnego aparatu USG to około 295 tys. zł. Jego zakup został sfinansowany ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź.

Pacjenci Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych mogą już korzystać z badań ultrasonograficznych, wykonywanych na nowo zakupionym aparacie USG.  Na ten nowej generacji sprzęt, supernowoczesnej aparatury USG pieniądze przekazała Fundacja KGHM Polska Miedź.

– Ten sprzęt to przede wszystkim poprawa jakości diagnostyki w każdym obszarze ludzkiego ciała. W zakresie onkologii jest to nieoceniony sprzęt. Pozwala na dokładne rozpoznanie wszelkich guzów. Dzięki temu szybciej możemy zdiagnozować pacjenta i wdrożyć właściwe leczenie –mówił  doktor Mariusz Piskórz.

Nowoczesny ultrasonograf pozwoli wykonywać badania Dopplera, kardiologiczne, pediatryczne, naczyniowe, brzuszne, ortopedyczne, czy też mięśniowo-szkieletowe. Aparat ten jest najczulszym z urządzeń do badań usg  pozwalających uchwycić najdrobniejsze zmiany i nieprawidłowości. Nowa generacja obrazowania 4D zapewnia fotorealistyczne obrazowanie 3D w czasie rzeczywistym o niespotykanej szybkości i jakości. Jak dodaje Roman Pawecki, lekarz w PCUZ, to nie tylko ukłon w stronę pacjentów, ale i lekarzy, którzy wykonują badania.

– Lekarze pracują głównie oczami. Ważne więc, by widzieli jak najwięcej. Ten sprzęt to nam umożliwia – mówi doktor Roman Pawecki.

Wraz ze sprzętem wymienione zostało również wyposażenie gabinetu, w którym przeprowadzane jest badanie. Koszt nowoczesnego aparatu USG, który wzbogacił wyposażenie PCUZ to około 295 tys. zł. Jego zakup został sfinansowany ze środków Fundacji KGHM Polska Miedź. To przede wszystkim efekt starań władz samorządowych.

– W końcu w polkowickiej przychodni zaczyna pojawiać się sprzęt o najwyższym standardzie. Rozwijamy naszą służbę zdrowia, by mogła ona świadczyć opiekę medyczną jak najlepszej jakości. Zdrowie polkowiczan jest dla mnie priorytetem – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic, który zapewnia, że to nie koniec medycznych zakupów w polkowickiej przychodni.

Już niedługo pojawi się nowy sprzęt, który zastąpi wyeksploatowane urządzenia.

– KGHM prowadzi bardzo intensywną działalność prospołeczną. Jej przykładem jest współpraca z samorządami Zagłębia Miedziowego, w tym z Polkowicami. Liczymy na to, że sprzęt będzie służył mieszkańcom. Dbajmy o siebie. Diagnostyka jest dziś bardzo ważna – mówi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes PCUZ Paweł Gambal dodaje, że polkowicka przychodnia może być otwarta dla pacjentów bo spełnione są restrykcyjne obostrzenia sanitarne. Bez nich korzystanie choćby z nowej aparatury USG nie byłoby takie łatwe.

– Chcemy, by przychodnia działała mimo pandemii i to nam się udaje. Dzięki wcześniejszemu wsparciu od gminy zakupiliśmy urządzenia do oczyszczania powietrza czy kamerę termowizyjną. A nowe USG jest dobrym zwieńczeniem tego roku. W przyszłych miesiącach zamierzamy działać równie intensywnie – zapewnia Paweł Gambal prezes PCUZ.

Poprzedni artykułŚwiąteczne stroiki Jędrzycho-WIANEK
Następny artykuł40 tys. zł od KGHM na rzecz dzieci z domów dziecka