Wierni ofiarowali Polkowice św. Sebastianowi, aby uchronił ich od zarazy

0
141

W dwóch polkowickich parafiach odbyły się podniosłe uroczystości ku czci patrona miasta. Burmistrz Polkowic, Przewodnicząc Rady Miejskiej, radni gminni i powiatowi oraz mieszkańcy Polkowic przekazali w darze obraz św. Sebastiana.

Poranna Msza św. w intencji miasta i mieszkańców została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła. Eucharystii przewodniczył ks. dr Jarosław Święcicki, proboszcz parafii św. Michała Archanioła. W homilii do wiernych przypomniał wydarzenia sprzed 341 lat, kiedy to właśnie w tym kościele wierni ofiarowali Polkowice i jego mieszkańców św. Sebastianowi, aby uchronił ich od szalejącej w mieście zarazy.

– Musimy pamiętać, że w tym szczególnie dramatycznym dla naszej wspólnoty momencie, polkowiczanie zjednoczyli się i wspólnie, bez różnicy stanu i wyznania, zawierzyli swoje losy świętemu Sebastianowi. Ten akt bezwarunkowego posłuszeństwa, okazanego nie tylko św. Sebastianowi, ale także dyscyplinie wspólnych działań, okazały się zbawienne. Dziś możemy być dumni z tego pokolenia polkowiczan i powinniśmy brać z nich przykład, aby razem pokonać obecny stan epidemii – mówił ks. dr Jarosław Święcicki.

Podczas tej Mszy św. obecni byli m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, wiceburmistrzowie Ewa Kowalik i Wojciech Marciniak oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach Roman Rozmysłowski. Po Eucharystii proboszcz miejsca pobłogosławił ikony św. Sebastiana, wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polkowicach. Ikony zostały następnie podarowane wszystkim obecnym na nabożeństwie wiernym.

Wieczorem natomiast w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach odbyła się uroczysta Msza św. odpustowa z wprowadzeniem do świątyni obrazu św. Sebastiana. Wizerunek patrona Polkowic wykonany na płótnie przez artystę plastyka, jest darem burmistrza Polkowic, przewodniczącego Rady Miejskiej, radnych gminnych i powiatowych oraz mieszkańców Polkowic. Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. dr Bogusław Wolański, członek Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ważnym elementem wieczornej Eucharystii było wprowadzenie obrazu przedstawiającego mękę patrona Polkowic. Obraz wnieśli do kościoła górnicy w asyście harcerzy i strażaków. Przed obrazem głos zabrali przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, burmistrz Polkowic oraz szefowie klubów radnych.

Burmistrz Łukasz Puźniecki zwrócił uwagę, że na wyjątkowość patronatu św. Sebastiana nad Polkowicami składają się w równiej części wymiar duchowy i religijny tego zjawiska, jak i  przenikający je wymiar historyczny. Wymiar, który zbudowany został na poczuciu wspólnoty.

– Łacińska maksyma głosi: „Zgoda mieszkańców – murem obronnym miasta”. Właśnie w ten sposób ponad 340 lat temu zostało obronione nasze miasto. Zgodą, solidarnością, wzajemną troską o siebie. Dziś, w obliczu pandemii, ale także wszystkich wyzwań jakie stoją przed naszą lokalną wspólnotą, ta zgoda powinna być obecna tak samo mocno, jak przed wiekami. Troska o najsłabszych, o seniorów, o osoby z niepełno sprawnościami,  to właśnie ten wymiar wspólnoty, który musimy wspólnie budować i o który powinniśmy prosić świętego Sebastiana, patrona Polkowic – mówił Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic.

Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej w Polkowicach posiada w swoim wnętrzu kaplicę św. Sebastiana. To tam docelowo trafi obraz ufundowany przez władze miasta i mieszkańców Polkowic. Będzie to drugie miejsce w Polkowicach, gdzie będzie pielęgnowana duchowość sebastiańska. Pierwszym jest kościół pw. św. Michała Archanioła, w którym od kilku wieków znajdują się ołtarz św. Sebastiana oraz obraz wotywny „Dżuma”, opowiadający historię epidemii z 1680 r.

Poprzedni artykułHonorowi Obywatele Gminy Polkowice
Następny artykułKończą szpital covidowy od KGHM