Barokowy pałac w Suchej Górnej – kończą prace restauratorskie

0
1379

Kolejna barokowa perełka, której przywrócono blask jest w Suchej Górnej. Będzie służyć mieszkańcom gminy Polkowice, a przede wszystkim mieszkańcom Suchej Górnej. Koszt modernizacji to około 13 mln złotych. Wykonane prace robią wrażenie. Konserwator zabytków poszedł na ustępstwa, ale nie zgodził się na wszystko, czego oczekiwała gmina.

Świeża elewacja, dach po remoncie, dobudowana szklana klatka schodowa, mały amfiteatr, plac zabaw i park dopełniają reszty. Prace jeszcze są prowadzone, ale już widać ich efekty. W środku kończone jest malowanie i białe montaże. Odrestaurowywane są jeszcze drzwi do poszczególnych, które przetrwały wojenna zawieruchę i wszystkich użytkowników. Sołtys Suchej Górnej Stanisław Gnat, nie ukrywa, że budynek przetrwał dzięki temu, że cały czas miał gospodarza – była tu szkoła. Nie został rozkradziony i zniszczony jak inne porzucone zabytki. – Czekamy niecierpliwie, aż prace zostaną zakończone – mówi Gnat. – Ten pałac i nasz park zawsze żyły. Były tu organizowane różnego rodzaju imprezy. Teraz będzie naszą wizytówką.

Budynkiem i tym co będzie działo się w środku będzie zarządzało Centrum Kultury w Polkowicach. – Chcielibyśmy, aby Pałac w Suchej Górnej stał się miejscem otwartym, wspólnym dla wszystkich mieszkańców Gminy Polkowice. Już dziś mogę powiedzieć, że staramy się pozyskać pieniądze uruchomienie Uniwersytetu Ludowego, w którym powstanie centrum edukacji rękodzielniczej i miejsce pracy twórczej z między innymi: pracownia plecionkarstwa wikliny i rattanu.

Mamy plany, aby w sali z freskami i sztukaterią oprócz ceremonii ślubnych odbywały się także spotkania, koncerty, spektakle, uroczystości. Ważnym aspektem dla mieszkańców Gminy jest, aby Pałac w Suchej Górnej stał się swojego rodzaju archiwum zasobów niematerialnego dziedzictwa kultury oraz, aby był miejscem krzewienia działań zmierzających do odkrywania i budowania tożsamości społecznej i kulturowej wśród mieszkańców miejsko-wiejskiej Gminy Polkowice.

Miejsce inwestycji bardzo interesuje burmistrza Łukasza Puźnieckiego – jak mówi takiej perełki nie można było zostawić bez remontu i dalszej opieki. – Centrum Kultury w porozumieniu z mieszkańcami będzie działać w tym obiekcie. Dodam, że właśnie z mieszkańcami ustalaliśmy jaką funkcje ma pełnić i co ma się w nim znajdować. Stąd m.in. będzie tu miała swoje miejsce młodzieżowa drużyna pożarnicza. Mamy 50 młodych strażaków! Będą warsztaty rękodzielnictwa. Jedna z sal zostanie przeznaczona na organizacje ślubów W trakcie prac zostały odkryte na suficie zabytkowe freski i w tej właśnie sali będziemy gościć nowożeńców. Liczę, że chętnych do ceremonii w takiej scenerii jak w Pałacu w Suchej Górnej nie zabraknie.

Pałac pochodzi z XVIII wieku. W środku odrestaurowano wszystko to co przetrwało czas. Jest zabytkowa klatka schodowa. W piwnicy jest m.in. zabytkowa posadzka z XVII wieku. W sali ślubów odkryto freski. Odrestaurowano schody i balustrady z piaskowca. Konserwator zabytków poszedł też gminie na ustępstwa. Dzięki temu można było w budynku zamontować windę i przeszkloną zewnętrzną klatkę schodową, która komponuje się z małym amfiteatrem.

Poprzedni artykułNowy, kosmiczny projekt KGHM dla uczniów szkół patronackich w Zagłębiu Miedziowym
Następny artykułTragiczny finał jazdy pod prąd. Dwie osoby nie żyją