Laboratorium z szybkim pobraniem próbek i szybką analizą gleby, wód i powietrza od KGHM

0
593

Oddanie do użytku Mobilnego Laboratorium Środowiskowego przez KGHM Polska Miedź S.A. i CBJ pozwoli na monitorowanie, reagowanie na zgłoszenia i przeprowadzanie analizy próbek powietrza, gleb i wód powierzchniowych w zupełnie inny sposób, jak dotychczas. Innowacyjny i jedyny w województwie taki projekt posłuży nie tylko na rzecz ciągu technologicznego polskiej miedzi. Maja z niego korzystać również samorządy.

Mobilne Laboratorium Środowiskowe do pomiarów będzie używać m.in. dronów z kamerą wysokiej rozdzielczości. W projekcie są też systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr oraz skaner gleby. Laboratorium na kółkach powstało na bazie hybrydowego busa z wykonaną specjalnie dla CBJ zabudową przestrzeni ładunkowej.

Całość inwestycji zrealizowano dzięki sfinansowaniu przez KGHM polska Miedź S.A.

– Mamy nadzieję, że ten pojazd wraz z wyposażeniem będzie wykorzystany nie tylko na rzecz naszej firmy, ale też wszystkich tych, którzy potrzebują badań środowiskowych i potrzebują otrzymać wyniki bardzo szybko. Atutem tego wozu jest to, że tam gdzie pomiar zostanie wykonany od razu, ma odczyt większości parametrów. Więc mamy szybką diagnozę potencjalnego zagrożenia środowiska. To bardzo ważne, by w odpowiedni sposób reagować – mówił Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Pojazd będzie pomagać w diagnozowaniu jakości powietrza, wód czy badaniu gleby. Na te ostatnie analizy specjalistycznym urządzeniom wystarczą zaledwie minuty. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto będzie zintegrowane z dronem, tak, by w razie zagrożenia bezpiecznie pobierać próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.

Będzie również narzędziem do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Dzięki nowym rozwiązaniom umożliwi m.in. dokumentowanie szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzację hałd wydobytej rudy miedzi. Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D.

Poprzedni artykułPracownicy CCC wspierają lokalne społeczności Dolnego Śląska
Następny artykułPolkowice mają „swój” minerał zwany polkowicyt