Wyróżnienia dla polkowickich pielęgniarek

0
351

Pielęgniarki Anna Chociaj i Lidia Zybaczyńska zostały uhonorowane zawodowym odznaczeniem „Bene Meritus”. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane decyzją Kapituły Odznaczenia Dolnośląskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu.

Odznaczenie „Bene Meritus” pielęgniarki i położne otrzymują za wyjątkowe zaangażowanie i poświęcenie w swojej pracy. Można je otrzymać tylko raz w życiu.

– Skończyłam liceum medyczne w czerwcu 1979 roku, a już w lipcu podjęłam pracę na oddziale chirurgii w lubińskim szpitalu – mówi Lidia Zybaczyńska. – Przepracowałam 40 lat w zawodzie i mimo tego, że jestem od niedawna na emeryturze, przyznaję, że nigdy nie przestałam być pielęgniarką. Kocham swój zawód i gdybym miała jeszcze raz wybierać, zrobiłabym to samo – przyznaje. Równie imponującym stażem zawodowym może się pochwalić Anna Chociaj.

– W zawodzie przepracowałam 38 lat. Byłam pielęgniarką środowiskową, co wymagało ode mnie sumienności, cierpliwości i dyscypliny. Nie spodziewałam się tego, że otrzymam takie wyróżnienie, to dla mnie bardzo wiele znaczy – przyznaje. Odznaczenie „Bene Meritus” trafia do pielęgniarek, które wyróżniają się swoją postawą i zaangażowaniem.

Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych zatrudnionych jest około 60 pielęgniarek. Jak przyznaje Paweł Gambal, szef przychodni, każda z nich jest na wagę złota.

– Pielęgniarki, lekarze, asystenci medyczni – to zawody deficytowe w kraju. Pandemia pokazała nam wszystkim, jak ważną pracę wykonuje służba zdrowia i jak cenne są umiejętności ludzi, którzy sprawują te zawody. Jestem dumny z naszych pracownic, bo wiem, jak wiele serca wkładają w swoją pracę – mówi prezes PCUZ.

Burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. przekazał wyróżnionym pielęgniarkom gratulacje i życzenia.

– To bardzo wymowna chwila. Cieszę się, że mogłem osobiście złożyć wyrazy uznania wyróżnionym paniom. Jesteśmy w trakcie pandemii, więc za każdym razem warto przypominać, że to właśnie pracownicy służby zdrowia stoją na froncie walki z koronawirusem – mówi włodarz miasta.

Odznaczenie „Bene Meritus” (łac.: słusznie zasłużony) ma na celu uhonorowanie pielęgniarek i położnych za ich profesjonalizm, postawę zawodową i społeczną oraz upowszechnianie i przestrzeganie zasad etyki zawodowej, a także wzorowe wykonywanie obowiązków zawodowych.

Poprzedni artykułZmiany w budżecie gminy za zgodą radnych
Następny artykuł12 lat czekali na przebudowę ulic