Polkowice inwestują w sport

0
97

Polkowice posiadają znakomite warunki do uprawiania sportu. Hale sportowe, stadiony piłkarskie, lekkoatletyczne, a także baseny pływackie i korty tenisowe pozwalające kształcić setki sportowców zrzeszonych w klubach i stowarzyszeniach sportowych, które na ten cel otrzymują rocznie z budżetu Gminy Polkowice dotację w wysokości 7 600 502 zł.

W Polkowicach sport odgrywa bardzo ważną rolę. Władze gminy w każdym roku przeznaczają blisko 8 milionów złotych na rozwój sportu.  Finansowane są 22 kluby i stowarzyszenia, w których uprawianych jest 21 dyscyplin sportowych. Większość tych środków przeznaczana jest na kształcenie dzieci i młodzieży. Jest też sport profesjonalny, który znakomicie sobie radzi w najwyższych ligach rozgrywkowych.

– Gmina Polkowice udziela wsparcia finansowego kilkudziesięciu klubom i stowarzyszeniom sportowym. Jest to wsparcie na bardzo wysokim poziomie, jednym z najwyższych w kraju – mówi Łukasz Puźniecki Burmistrz Polkowic. – Ta pomoc trafia nie tylko do klubów działających na profesjonalnym poziomie, ale także do klubów amatorskich. Tego wsparcia nie zakłóciła nawet pandemia, a przypomnę, że wiele samorządów ograniczyło swoją pomoc dla klubów, które z oczywistych względów nie mogły prowadzić swojej działalności w takim zakresie jak przed obostrzeniami sanitarnymi. U nas takich ograniczeń nie było, bo uznaliśmy, że sport ma swoją szczególną misję w życiu gminy, być może jeszcze ważniejszą właśnie w tym trudnym czasie pandemii. Czynne uprawianie sportu gromadzi u nas cale rzesze dzieci i młodzieży, a naszym obowiązkiem jest dbać o rozwój fizyczny najmłodszych polkowiczan, bo z nim idzie w parze harmonijny rozwój duchowy oraz intelektualny. Nie wspieramy sportu tylko dlatego, że zakładamy w zamian wielki wyniki na międzynarodowych arenach. Wynik, owszem, jest ważny, ale ważniejsze jest to, aby jak najwięcej polkowiczan czynnie uprawiało sport, a ci, którzy nie chcą lub nie mogą tego robić, wierni im kibicowali. Sport bowiem, jak mało która dziedzina ludzkiej aktywności, mocno cementuje wspólnotę lokalną. Sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej jedną, polkowicką rodziną – dodaje burmistrz.

W Polkowicach najbardziej popularnymi dyscyplinami sportu są: piłka nożna, koszykówka, spory walki i podnoszenie ciężarów. Największym polkowickim klubem jest Górnik Polkowice. Prowadzi on 4 sekcje sportowe: szachy, tenis stołowy, halową piłkę nożną oraz piłkę nożną, z którą odnosi największe sukcesy sportowe. Znakomicie zorganizowana Akademia Piłkarska kształci kilkuset osobową grupę dzieci i młodzieży, która znakomicie sobie radzi w rozgrywkach ligowych. Klub zajmuje się także sportem profesjonalnym. Piłkarze zajmują czołowe miejsca w rozgrywkach drugoligowych oraz w I lidze futsalu.

Poprzedni artykułKGHM na niebiesko – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Następny artykułŚmiertelny wypadek na Rudnej