1,7 mln zł trafiło do Polkowic

0
232
Foto: pixabay

Dodatkowe 1,7 mln zł zewnętrznych środków wpłynęło do polkowickiej kasy. Pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na remonty w miejskich przedszkolach, wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne czy na dofinansowanie zadania dotyczącego zapobiegania nadwadze i otyłości u mieszkańców gminy. O tym, na co przeznaczyć pieniądze większością głosów zadecydowali podczas ostatniej sesji radni Rady Miejskiej w Polkowicach.

 

Dodatkowa kwota, 1,7 mln zł, która zasili polkowicki budżet pochodzi z różnych źródeł.  Około pół miliona złotych dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na realizację projektu pod nazwą „Wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne w wybranych gminach Legnicko-Głogowskiego Obszaru Inwestycji”.

– To kolejny dowód na to, że solidarność i współpraca samorządów jest w obecnych czasach bardzo potrzebna – mówi Łukasz Puźniecki, Burmistrz Polkowic. – Pozyskaliśmy środki na bardzo ważną część infrastruktury miejskiej. Inwestycje z zakresu oświetlenia ulicznego zwiększają komfort życia oraz bezpieczeństwo mieszkańców, a to bez wątpienia jest dla nas jednym z priorytetów. Dodatkowo, nowe lampy LED zużywają zdecydowanie mniej energii, co niesie za sobą duże oszczędności i korzyści ekologiczne – dodaje burmistrz.

Gminny budżet zwiększył się również o ponad 1,2 mln zł dzięki dotacji celowej z rządowej kasy, w wyniku podziały rezerwy celowej zaplanowanej w ustawie budżetu państwa na ten rok.

– Środki z rezerwy są dedykowane na realizację zadań w zakresie wychowania przedszkolnego w 2021 roku – mówi Katarzyna Gryś, skarbnik gminy. – Postanowiliśmy przeznaczyć między innymi prawie 190 tysięcy złotych na remont budynku przedszkola numer dwa oraz prawie 150 tysięcy złotych na zakup wyposażenia placu zabaw wraz z montażem na terenie przedszkola numer sześć. W związku z tym, że pozostałe potrzeby polkowickich przedszkoli na ten rok mamy finansowo zabezpieczone, mogliśmy resztę kwoty przeznaczyć na inne, równie potrzebne zadania – dodaje skarbnik.

Jednym z nich jest oznakowanie szlaku św. Jakuba na terenie gminy Polkowice. Dzięki decyzji radnych zostanie wykonanych 12 słupków granitowych, które będą umiejscowione głównie w okolicach pasów drogowych. Dodatkowo zostaną one ozdobione przez podopiecznych warsztatów terapii zajęciowej.

– Droga św. Jakuba to wielowiekowa część kultury europejskiej. Przez wiele stuleci funkcjonowała jedynie w krajach Europy Zachodniej. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku dołączają do niej kolejne państwa Europy środkowej i wschodniej, w tym m. in. Polska, Czechy, Litwa. W ten sposób droga rośnie, a wraz z nią rozwija się nie tylko kult świętego Jakuba Starszego, ale także turystyka piesza, rowerowa czy konna. Włączenie się Polkowic w ten nurt duchowo-turystyczny sprzyja promocji naszego regionu w całej Europie. Mamy szczęście, że możemy przeprowadzić szlak przez naszą gminę. Większość samorządów w Polsce nie ma takiej możliwości ze względu na swoje położenie – mówi Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice.

Polkowice zdecydowały się także przeznaczyć 5 tys. zł na pomoc dla dwóch rodzin z gminy Dobromierz, które ucierpiały w pożarze w grudniu 2020 roku. Podczas ostatniej sesji zabezpieczono również środki na wykończenie wiatraka.

Dzięki dodatkowym środkom gmina mogła przeznaczyć  80 tys. zł dla Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych na realizację zadania „Zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci i dorosłych – mieszkańców gminy Polkowice”. Zainteresowanie tego typu opieką medyczną jest duże, a zwiększenie środków pozwoli na objęcie opieką kolejnych 34 osób.

Poprzedni artykułRowerem po ulicach Polkowic
Następny artykułKGHM nagrodził najlepszych uczniów