Gmina przeznaczyła dwa miliony zł na budżet obywatelski

0
172

Dwa miliony złotych z gminnego budżetu są w rękach mieszkańców. To kwota, za którą polkowiczanie mogą zrealizować swoje pomysły w ramach tegorocznego PBO. Wnioski będzie można składać od 17 maja.

 

Na realizację projektów w ramach tegorocznej edycji PBO przewidziano dwa miliony złotych. Z tego na projekty zlokalizowane na ternie miasta 1,4 miliona złotych, a na pomysły mieszkańców obejmujące tereny wiejskie 600 tysięcy złotych. Co ważne, wartość jednego projektu miejskiego nie powinna przekroczyć 150 tysięcy złotych, natomiast maksymalna kwota dla jednego sołectwa to 40 tysięcy złotych.

– Budżet obywatelski to głos mieszkańców w dyskusji na temat przyszłości gminy. To dla nas bardzo ważne, aby to właśnie oni współdecydowali o wydatkowaniu gminnych środków i zgłaszali swoje pomysły. Bo kto, jak nie mieszkańcy, wiedzą najlepiej, czego brakuje lub co można poprawić w ich okolicy – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. – Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w Polkowickim Budżecie Obywatelskim 2022 – dodaje.

Mieszkańcy, którzy chcieliby porozmawiać na temat przygotowania projektu z urzędnikami mogą zgłosić się do punktu konsultacyjnego.

– Codziennie od 4 maja do 18 czerwca w Urzędzie Gminy Polkowice będzie działał punkt konsultacyjny, w którym liderzy projektów oraz osoby zainteresowane będą mogli uzyskać informacje na temat PBO 2022 oraz pomoc w zakresie przygotowania projektu. Dodatkowo w każdy wtorek konsultacje z pracownikami merytorycznych wydziałów odbywać się będą w godzinach od 15.30 do 17 w budynku przy ul. Górnej 2, pokój nr 206 – informuje Anna Dziedzic, inspektor ds. inicjatyw gospodarczych w UG Polkowice.

Urzędnicy zachęcają również do kontaktu telefonicznego pod numerem 76 847 41 45 oraz mailowego: pbo@gmina.polkowice.pl

– Przyjmowanie wniosków potrwa od 17 maja do 18 czerwca. Po tym terminie komisja, powołana przez burmistrza Polkowic, przystąpi do oceny poszczególnych projektów. Jest to dwuetapowa ocena formalna i merytoryczna – tłumaczy Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy UG Polkowice.

W przypadku projektów realizowanych na terenie miasta, do wniosku dodatkowo należy załączyć listę z podpisami co najmniej 20 mieszkańców popierających daną inicjatywę.

Wszystkie projekty pozytywnie ocenione przez komisję zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. Polkowiczanie swój głos będą mogli oddać w czterech lokalach w mieście, a także w każdym z gminnych sołectw.

– Głosowanie będzie trwało od 6 do 19 września. Zwycięskie projekty, czyli te które otrzymają najwięcej głosów mieszkańców, zostaną ogłoszone do 24 września – dodaje Elżbieta Gałek-Kapusta.

Projekt zostanie wybrany do realizacji, gdy minimalna wymagana liczba oddanych głosów ważnych w mieście  wynosić będzie 50, natomiast w sołectwach zależy ona  od liczby mieszkańców. I tak w sołectwach do 200 mieszkańców – pięć głosów, w sołectwach od 201-500 mieszkańców-10 głosów, a powyżej 500 mieszkańców – 15 głosów.

– W 2020 roku pandemia koronawirusa spowodowała trudną sytuację wszystkich samorządów, stąd  decyzja o tym, aby nie przeprowadzać naboru wniosków w ramach PBO 2021, a zadania zaplanowane na 2020 rok zrealizować w tym roku – informuje Roman Tomczak, rzecznik prasowy UG Polkowice. – Wyjątkiem były projekty dotyczące bezpieczeństwa, obejmujące inwestycje na terenach sołectw, które były już na etapie realizacji. Zostały one zrealizowane jeszcze w 2020 roku. Są to na przykład drogi, chodniki czy oświetlenie – dodaje rzecznik.

Poprzedni artykułMaluch- szkoła rodzenia” w Polkowicach
Następny artykułGórniczo-hutniczy mural w Legnicy i reklama w Nowym Jorku