Dzień Niezapominajki. Pochód w kolorze niebieskim przeszedł ulicami Polkowic

0
316

Kilkaset dzieci z polkowickich przedszkoli, szkół podstawowych a nawet ze żłobka, spacerowało dziś w towarzystwie swoich opiekunów po Polkowicach.  Pochód w kolorze niebieskim miał na celu promowanie bioróżnorodności i poszanowania przyrody.

 

Mnóstwo ekologicznych haseł, skandowali najmłodsi polkowiczanie biorący udział w Dniu Niezapominajki, święcie promującym bioróżnorodność, poszanowanie przyrody oraz zachowanie w pamięci bliskich nam osób, miejsc i zdarzeń. Udział w pochodzie w kolorze niebieskim udział wzięło kilkaset dzieci z polkowickich przedszkoli, szkół podstawowych a nawet ze żłobka. Pochód wzbudził zainteresowanie polkowiczan.

– To dobrze, że przechodnie pytają co to za okazja. O to właśnie chodzi! – mówi Małgorzata Kalus-Chiżyńska z wydziału ochrony środowiska i obszarów wiejskich w polkowickim  urzędzie. – Święto Niezapominajki to dzień, w którym przypominamy o potrzebie zachowania równowagi w ekosystemie, bioróżnorodności, ale także o konieczności okazywania sobie szacunku i dbałości o lokalną spuściznę kulturalną i historyczną. Symbolem pamiętania o tych wartościach jest właśnie niezapominajka. Każdemu, kto o tym zapomniał, lub w ogóle pierwszy raz słyszy o tej akcji, przypominają spacerujące po naszym mieście dzieci. W ten sposób najmłodsi edukują starszych – wyjaśnia dyrektor.

Tegoroczna edycja tego polkowickiego Dnia Niezapominajki zakładała gwiaździsty przemarsz z placówek edukacyjnych na polkowicki Rynek. Tutaj na młodych polkowiczan czekali przedstawiciele samorządu oraz drobne prezenty. Ale żeby je otrzymać, dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat Dnia Niezapominajki, mieć ze sobą transparent nawołujący do ekologicznych zachowania oraz być świadomymi wagi poszanowania przyrody i wszystkich ludzi dookoła. Przed ratuszem dzieci otrzymały od urzędników nasionka roślin, komiks o dziejach Polkowic oraz rumiane jabłuszko do zjedzenia. Stąd poszczególne grupy odchodziły do swoich placówek, a idąc przez miasto skandowały ekologiczne hasła. Wszystkie przedszkolaki, uczniowie oraz dzieci ze żłobka miały na sobie ręcznie wykonywane ozdoby upodabniające je do niezapominajek.

Poprzedni artykułAwanse zawodowe polkowickich strażaków
Następny artykułPiknik na „Gliniankach”