17 C
Polkowice
poniedziałek, 15 sierpnia 2022 08:50:31
Koronawirus
Strona główna -Promowane- Mieszkańcy zadowoleni z linii do Lubina

Mieszkańcy zadowoleni z linii do Lubina

0
278

Od ponad dwóch lat można korzystać z bezpłatnych połączeń autobusowych z Polkowic do Lubina. Jest to możliwe dzięki dwóm liniom wprowadzonym na początku kadencji burmistrza Łukasza Puźnieckiego. Za to udogodnienie dla mieszkańców gmina Polkowice płaci blisko 700 tysięcy złotych rocznie.

To był jeden z najważniejszych postulatów wyborczych burmistrza Łukasza Puźnieckiego. I jeden z pierwszych zrealizowanych na początku kadencji.

– Brak tej komunikacji bardzo doskwierał mieszkańcom Polkowic. Udało nam się w naprawdę ekspresowym tempie skomunikować dwa bardzo istotne miasta Zagłębia Miedziowego – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Bezpłatnie do Lubina mieszkańcy Polkowic mogą dojechać dwoma liniami: 110 oraz 26. Ta pierwsza prowadzi bezpośrednio z Polkowic do Lubina. Rozkład jazdy linii 110 obejmuje sześć przystanków w Polkowicach, jeden w Szklarach Górnych, jeden w Biedrzychowej i dziewięć w Lubinie. Połączenie na trasie z Polkowic do Lubina obsługiwane jest przez PKS Lubin.

Gmina Polkowice rocznie płaci za nie 350 tysięcy złotych. Zgodnie z umową, lubiński PKS musi zapewnić dziennie cztery kursy roboczo-szkolne, cztery roboczo-feryjno-wakacyjne, dwa kursy w soboty oraz dwa w niedziele. Rozkład jazdy autobusów skorelowany jest z godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów z dworca kolejowego w Lubinie, co również było jednym z priorytetów przy tworzeniu linii.

– Zależy nam na tym, by z Polkowic można było codziennie dostać się do Legnicy czy Wrocławia. Zagłębie Miedziowe jest jedną dużą aglomeracją. Bardzo często mieszkając w jednym mieście, pracujemy w drugim, sąsiednim. Dlatego tak ważny jest komfort dojazdu do, jak i z miejsca pracy – mówi Łukasz Puźniecki.

Na linii 110 jeżdżą autobusy typu A, czyli duże, przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Od dwóch lat funkcjonuje również drugie połączenie z Polkowic do Lubina, które prowadzi przez sołectwa Sobin, Nowa Wieś Lubińska oraz Jędrzychów. To linia 26, której końcowym przystankiem jest pętla autobusowa przy cmentarzu w Szklarach Górnych, skąd odjeżdżają bezpłatne autobusy lubińskiej komunikacji miejskiej.

– Uruchomienie tej trasy było odpowiedzią na potrzeby mieszkańców wiejskiej części gminy Polkowice – tłumaczy burmistrz Łukasz Puźniecki. – Udało się to dzięki porozumieniu podpisanemu z wójtem gminy wiejskiej Lubin Tadeuszem Kielanem.

Na trasie z ulicy Młyńskiej w Polkowicach do Szklar Górnych codziennie jest osiem połączeń, a autobus zatrzymuje się na 20 przystankach. Linię obsługuje Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. Finansują ją obydwa samorządy zgodnie z ilością kilometrów pokonywanych przez autobus 26 w granicach poszczególnych gmin. Aktualne rozkłady jazdy bezpłatnych autobusów można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach.

Poprzedni artykułStraż miejska może wystawić mandat. Za co?
Następny artykułPoczta przygotowała niespodziankę dla dzieci